Kurucumuz

Device Prof. Dr. İsmail Tufan, Osnabrück Üniversitesi Vetcha Fakültesi Gerontoloji Bölümü'nü bitirdi ve uzun yıllar Almanya'da yaşadı. Psikoloji, psikoterapi ve pedagoji eğitimi aldı. 2006 yılında Akdeniz Üniversitesi bünyesinde Türkiye'nin ilk gerontoloji bölümünü kurdu. Aydın Nazilli, İzmir, Ordu ve Dinar'da demans ve Alzheimer hastaları için ilk bakım modelini hayata geçirdi. Bu çalışmalarının sonucunda Tufan Çark Modeli'ni geliştirdi. Nazilli'de, Türkiye İleri Yaş Araştırma ve Uygulama Merkezi'ni kurdu. TÜBİTAK tarafından desteklenen Türkiye Gerontoloji Atlası araştırmasını yürüten Prof. Dr. İsmail Tufan, hâlen Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölümü öğretim üyesidir.


Prof. Dr. İsmail Tufan'dan Mesaj

Tazelenme Üniversitesi'nin temel felsefesi, yaşam boyu öğrenme ve yaşam boyu üretkenliktir. İnsan yaşamının her döneminde olduğu gibi, yaşlılık döneminin de anlamlı bir şekilde yapılandırılması, ancak bilgi ve üretkenlik ile mümkün olabilir. Araştırmalar, bilgi ve üretkenlikle, sağlıklı, aktif ve başarılı yaşlanma olasılığının belirgin şekilde arttığını göstermektedir. Bilgi ile yaşlanmanın, bilgisizce genç kalmaya çalışmaktan iyi olduğu kolaylıkla söylenebilir.

Gençler üniversiteye ender hallerde öğrenmek amacıyla gelir. Onlar daha ziyade meslek, kazanç ve kariyer kavramlarına odaklanırlar. Tazelenme Üniversitesi’nde not ve rekabet yoktur. Amaç sadece öğrenmektir. İhtiyaçlarına ve ilgi alanlarına odaklı, özel olarak hazırlanan öğretim programıyla 60+ yaş grubundaki öğrencilerin öğrenme merakı ve isteği sadece teşvik edilmeyecek aynı zamanda kendisine ve topluma hala faydalı olabilen, bağımsız ve katılımcı bireyler olmaları yolunda destekleneceklerdir.

Tazelenme Üniversitesi'nde, ömür boyu öğrenme felsefesiyle, bireysel düzlemde bilgi ve tecrübe sistemleri tazelenerek zamana anlam, yaşama kalite kazandırılabilir. Yaşam memnuniyeti, yaşam kalitesi ve yaşamın anlamı bireysel düzlemde önemlidir ancak yaşamında anlam gören ve yeni boyutlarını keşfederek kendisini tazeleyen kişilerin bunu ömür boyu yapmaları, aynı zamanda tazeliğini koruyan toplumları da hazırlayacaktır.

İnsan entelektüel varlıktır. Sadece ekmekle değil bilgiyle de beslenir. Bu yüzden taze bilgiyle yenilenebilir. Tazelenme Üniversitesi'ni kısaca tanımalamak gerekirse, yaşlanmayı yaş kavramından kurtarıp davranış ve tutum düzlemine taşıyarak bireyden topluma doğru gelişen bir tazelenme hareketidir.

Yaşlanmayan gönülleri bu harekete katılmaya davet ediyor ve saygıyla selamlıyorum.

Prof. Dr. İsmail TUFAN
Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı
Tazelenme Üniversitesi Kurucu Başkanı