Güncel

9. Türkiye Gerontoloji Ödülleri Sahiplerini Buldu

07.02.2018
Türkiye Gerontoloji Ödülleri Dinar'da düzenlenen törenle sahiplerini buldu.

Çiçek SolonDinar Belediyesi, Ulusal Yaşlılık Konseyi ve Ulusal Sosyal Uygulamalı Gerontoloji Derneği işbirliğiyle 7 Şubat 2018 tarihinde gerçekleştirilen IX. Türkiye Gerontoloji Ödülleri, Dinar Park Ala Konferans Salonu'nda düzenlenen törenle sahiplerini buldu. Dinar Belediye Başkanı ve Ulusal Yaşlılık Konseyi Başkanı Saffet Acar'ın ev sahipliğinde yapılan törene Dinar Kaymakamı Mustafa Şahin, Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Tufan, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Muammer Tuna, Gerontologlar Derneği Başkanı Faruk Yaşar Gürdal ve Tazelenme Üniversitesi Antalya Kampüsü öğrencileri de katıldı.

Törende Afyon Kocatepe Üniversitesi konservatuvar öğrencilerinin müzik dinletisiyle başladı. Dinar Belediye Başkanı Saffet Acar, açılış konuşmasında Türkiye'de ve ilçelerinde demografik yapısının hızlı bir şekilde yaşlandığına dikkat çekerek "Sayılar durumu apaçık göstermekte iken bizlerde yaşlılık çalışmalarımızı hızlandırmalı ve farkındalık oluşumlarımızı var gücümüz ile sürdürmeliyiz" dedi ve "Dinar artık gerontoloji bilimiyle bütünleşmiş ulusal ve uluslararası alanda ses getiren ve ivme kazanan manidar bir kent olmuştur" sözleriyle ilçenin gerontoloji çalışmalarındaki öncü rolünü vurguladı.

Her yıl gerontoloji alanında yapılan özgün bilimsel çalışmalar ve projelere verilen ödüllerde bu yıl Nişantaşı Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Melis Oktuğ Zengin ve Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Zuhal Güler Bilim Hizmet Ödülü'ne hak kazanırken, GeroBasın Ödülü'ne Hürriyet Gazetesi'nden yazar Mesude Erşan ve foto muhabiri Sebati Karakurt, GeroFuture Ödülü'ne Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi'nden Uzm. Özden Tenlik, Bilim Teşvik Ödülü'ne ise, emekli emniyet müdürü Dr. Akif Aktuğ layık görüldü.

Tören sonrası Tazelenme Üniversitesi'nin 60 yaş üstü öğrencileri aldıkları eğitim hakkında bilgi vererek, katılımcıların sorularını yanıtladı.