Güncel

Tazelenme Üniversitesi’nde Hayaller Gerçeğe Dönüşüyor

21.06.2017
60 yaş üstü öğrencileriyle üniversite eğitimine yeni bir boyut getiren Tazelenme Üniversitesi Kurucusu Prof. Dr. İsmail Tufan ve Çiçek Solon TRT Antalya Radyosu'na konuk oldu.

Akdeniz Üniversitesi Gerontoloji Bölüm Başkanı, Tazelenme Üniversitesi kurucusu Prof. Dr. İsmail Tufan öğrenci temsilcisi Çiçek Solon ile 21 Haziran 2017 tarihinde TRT Antalya Radyosu'nda eğitimin ilk yılını değerlendirdi.

Device


"Tazelenme Üniversitesi İhtiyaçlara Cevap Verdi"
Prof. Dr. İsmail Tufan, Türkiye'de yaşlı nüfusun hızla arttığını; Tazelenme Üniversitesi'nin, yaşlıların ihtiyaçlarının karşılanması ve geleceklerinin inşa edilmesi amacıyla yapılandırıldığını belirtti. Derslerde 36 haftalık maratonun tamamlandığını söyleyen Prof. Dr. Tufan, Tazelenme Üniversitesi'nin gelecek yıl Türkiye genelinde yaygınlaşacağı müjdesini verdi. Emeği geçen herkese teşekkür eden Prof. Dr. Tufan, özellikle Nazilli Öğretmen Okulu 68-71 mezunlarının Tazelenme Üniversitesi'nin kuruluşundaki katkılarını vurguladı. Türkiye'nin çeşitli illerindeki Nazilli Öğretmen Okulu mezunlarının Aydın Adnan Menderes Üniversitesi'nde bir araya gelerek Tazelenme Üniversitesi'nin temelleri attıklarını sözlerine ekledi ve desteklerinden ötürü emekli öğretmen Mustafa Çöpelli'ye teşekkür etti. Prof. Dr. Tufan "Tazelenme Üniversitesi, aynı zamanda, 60 yaş üstü bireylerin haklarının korunması ve sosyal politikalar alanında kuşaklararası ilişkilerin düzenlenmesine zemin hazırlayacak." dedi.

"Hayallerimizi Gerçekleştirmeye Geldik"
Öğrenci temsilcisi Çiçek Solon ise, Tazelenme Üniversitesi'nin açılacağını basından öğrendiği gün Akdeniz Üniversitesi'ne gelerek kayıt yaptırdığını ve ilk günkü heyecanla derslere katıldığını ifade etti. Solon, toplumda ihmal edilen 60 yaş üstü kuşağa yönelik bir projeden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. "Hayallerimizi gerçekleştirmek ve kendimizi daha donanımlı hale getirmek için Tazelenme Üniversitesi'ne gidiyoruz." dedi. Arkeolojiden ekonomi ve işletmeye, hukuktan sağlık bilimlerine kadar çok geniş bir yelpazede ders gördüklerini belirten Solon, öğrencilerin gecmişe oranla hem daha sosyal hem de daha sağlıklı olduklarını belirtti.